یکشنبه 23 مرداد 1401

گل

- ویژه -spot_img

متشکل از ۴ کاسبرگ، ۴ گلبرگ، ۶ پرچم (۲ پرچم کوتاه تر از بقیه) و یک مادگی ۲ برچه ای است.

اعضای زایشی کلزا دارای تعداد زیادی گل می باشند (در تراکم متوسط ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰) به طوری که از پایه ۵ تا ۲۰ درصد گل ها قابل لقاح هستند که از آن ها ۴۰ تا ۶۰ درصد خورجین می سازند. گل آذین کلزا خوشه ای باز است. در گل های باز غنچه ها به صورت افراشته ظاهر می شوند و تخمدان نیز رشد می کند. شاخه های فرعی هم هر یک بعد از رشد، زمینه های گل سازی را فراهم می سازند.

روند ظاهر شدن گل معمولا در یک روز به اتمام می رسد. گلدهی تمامی گیاه ۳ تا ۵ هفته به طول می انجامد. البته در این زمان آب و هوای خنک باعث به طول انجامیدن و حرارت بالا باعث سرعت گلدهی می شود. در این گیاه ظاهر شدن گل ها بعداز زمان معین ناخواسته است، زیرا در این زمان دانه ها تا زمان برداشت به طور کامل نمی رسند و در اثر تابیدن نور، ساقه های این گیاه انشعابات جدیدی می سازند. البته در این جریان تأمین ازت در ساخت ساقه ها کمک زیادی می کند. همان طوری که ذکر شد دیر ظاهر شدن گل ها باعث کاهش محصول می گردند.

البته انشعابات جدید گاهی بعد از برداشت محصول در گیاه باقی مانده و ریشه نیز تولید می کنند، کلزا گیاهی است غیر خودلقاح که گرده افشانی آن به وسیله حشرات انجام می شود؛ ولی گاهی بیش از ۷۰ درصد خودلقاح می شود. معمولا لقاح این گیاه در محیطی خنک و مرطوب باعث کاهش دانه و خورجین می گردد. خورجین های رشد کرده از دو تخمدان با یک دیواره میانی  تشکیل می شوند که هر یک دارای دانه هستند. در ازای هر خورجین به ۵ تا ۱۰ سانتی متر می رسد و تعداد دانه هر خورجین نیز ۱۶ تا ۲۰ عدد است، در خورجین های بزرگ تعداد دانه تا ۴۰ عدد می رسد.

از شروع گلدهی تا رسیدن دانه ها در کلزای پاییزه ۶۰ روز طول می کشد. البته مراحل رشد و نمو و رسیدن دانه در این گیاه متفاوت است.

2 1 گل
3 1 گل

منبع:کتاب کلزا (کاشت، داشت، برداشت)

جدیدترین‌ها

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید