یکشنبه 23 مرداد 1401

مشخصات گیاه شناسی کلزا

- ویژه -spot_img

کلزا یک هیبرید آمفی دیپلوئید طبیعی، روزبلند و با مسیر فتوسنتزی C3 می باشد.

کلزا در گونه های گیاهی به تیره چلیپائیان و اسپس براسیکا (Brassica) تعلق دارد در اسپس براسیکا انواع گیاهان نوع کلم، مثل کلم غده ای و خردل سیاه و غیره نیز وجود دارد. تنوع گونه ها در این خانواده به این علت است که در بین این گیاهان گرده افشانی خارجی امکان پذیر است. ضمنا آلودگی بیماری در این گیاهان نیز گاهی یکنواخت می باشد. مشخصات گیاه کلزا Brassica napus L. var napus می باشد.

کلزا معمولا در گونه های گیاهی به دو صورت پاییزه و بهاره کشت می شود. یکی از مشخصات انواع براسیکا (Brassica) دارا بودن مواد ثانوی مثل گلوکزینولات می باشد که دارای استرامینو اسید گوگرد دار با ساختمان زنجیرهای جانبی مختلف است، کلزا به طور طبیعی از دو رگ گیری و اضافه شدن کروموزوم شلغم روغنی (Brassica campestris) و یک کلم وحشی بنام (Brassica oleracea) به دست می آید. به طوری که از شغلم روغنی ۱۸ کروموزوم و از طرف کلم وحشی ۲۰ کروموزوم دریافت کرده است.

کلزای امروزی گیاهی است دیپلوئید با بیش از ۳۸ کروموزوم. دو رگ گیری های دیگر آزاد در کلزا در مناطق جنوب غربی اروپا و مدیترانه و یا سواحل آتلانتیک انجام شده است. این نوع تولید برای اصلاح کلزا در واحدهای تولید بذر بسیار مناسب است.

دانه های کاملا رسیده کلزا قهوه ای تا سیاه رنگند. قوه نامیه این گیاه بیش از چندین سال ادامه دارد و علف های هرز برای تولید دانه مزاحمت زیادی ایجاد می کنند.

منبع:کتاب کلزا (کاشت، داشت، برداشت)

جدیدترین‌ها

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید