جمعه 19 خرداد 1402

ریشه

- ویژه -spot_img

در شرایط آب و هوایی مناسب و زمین مناسب ریشه های جانبی رشد کرده و به شدت منشعب می شوند. ریشه های این گیاه تا عمق ۱۲۰ و ۱۵۰ سانتی متر در زمین فرو می روند. البته نفوذ ریشه در زمین محدود است. در زمین های سفت و نیز بدون مواد ارگانیک پوسیده نشده و نیز با رطوبت کم ریشه های جانبی خوب ساخته نمی شوند و به همین دلیل ریشه ها یا رشد نکرده و یا ناقص می مانند.

رشد ریشه مناسب در زمستان علاوه بر ایجاد مقاومت در برابر سرما بر روی میزان محصول اثر دارد، تنها گیاهان قوی، سالم و با ریشه های مناسب می توانند مواد غذایی را در دیگر قسمت های گیاه جمع آوری و ذخیره کنند، ریشه های جانبی مواد غذایی را در خود ذخیره می کنند و در بهار برای رشد گیاه در اختیار آن می گذارند.

قطر حداقل ریشه کلزا قبل از زمستان باید ۵ تا ۸ میلی متر و ریشه اصلی نیز به بلندی ۲۰ سانتی متر برسد، برای رشد ریشه باید در پاییز ازت کافی به گیاه (زمین) داده شود.

در صورتی که ازت گذاشته شود بیش از حد در اختیار گیاه قرار کاهش رشد ریشه را در پی خواهیم داشت، ریشه ها در این گیاه برخلاف دیگر گیاهان هستند، و نیز ریشه های فرعی در کلزا قادرند آب و مواد غذایی را تا حد امکان از کوچکترین سوراخ های زمین جذب نموده و به گیاه بر سانند.

منبع:کتاب کلزا (کاشت، داشت، برداشت)

جدیدترین‌ها

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید