شنبه 12 آذر 1401

تراکم، بیماری و آفات

- ویژه -spot_img

به طور حتم، تراکم بیش از حد باعث از دیاد آفات گیاهی خواهد شد. هرگاه نشانه های بیماری در کلزا مشاهده شد، باید به عامل تراکم نیز توجه شود. زیرا بیماری های مختلف نیز در کشت های متراکم کلزا ظاهر خواهد شد. یکی از این بیماری ها که تراکم کلزا را تهدید می کند اسکلروتينيا( سرطان کلزا) می باشد. نتایجی که در مورد رعایت تناوب به دست آمده نشان داده است که :

  1. با به کارگیری تناوب در کشت کلزا میزان محصول افزایش می یابد.
  2. رعایت و یا انتخاب پیش گیاه مناسب مثل شبدر، یونجه و قرار دادن آنها در جای مناسب در تناوب باعث افزایش محصول می شود. زیرا این گیاهان در تنظیم میزان ازت و ذخیره آن در زمین نقش مهمی دارند. در تناوب کلزا جو بهاره، گیاهان برگی و جو پاییزه مناسبند. دلیل انتخاب این گیاهان به خاطر زودتر ترک کردن زمین است.

    زیرا در این حالت زمان کافی برای تهیه کشت کلزا وجود دارد. یکی از آزمایش هایی که در بخشی از اروپا انجام شد نشان داد که با کاشت پی در پی کلزای پاییزه ارزش بیولوژیکی زمین کاهش یافته و بیماری قارچی و انواع آفات افزایش پیدا کرده اند. در صورتی که اگر در کشت کلزا ازت گیاه تأمین گردد و تناوب رعایت شود علاوه بر افزایش محصول مقدار زیادی از بیماری های قارچی و آفات کاهش پیدا خواهند کرد.

منبع:کتاب کلزا (کاشت، داشت، برداشت)

جدیدترین‌ها

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید