جمعه 19 خرداد 1402

اهمیت زنبور عسل در مزرعه کلزا

- ویژه -spot_img

زنبورها در مزارع کشت کلزا از اهمیت بسیاری برخوردارند و موجب افزایش و رشد بهتر گیاه کلزا می‌گردد؛ در ادامه با اهمیت زنبور عسل در مزرعه کلزا آشنا خواهید شد.

گیاهان زراعی به مقادیر متفاوتی از دگرگشنی ناشی از فعالیت حشرات گرده افشان، بهره مند می گردند. بعضی از نباتات خودگشن هستند ولی اگر به کمک حشرات به روش دگرگشن (گرده ای غیر از گرده گل خود) لقاح گردند، محصول بهتری می دهند. خیلی از گیاهان هنگامی که به کمک حشرات گرده افشانی می شوند، محصول شان به نحو قابل توجهی افزایش می یابد و دسته ای دیگر از نباتات کاملا وابسته به فعالیت حشرات گرده افشان هستند که با عدم فعالیت حشرات گرده افشان محصول تولیدی آنها بسیار کاهش خواهد یافت (بذر شبدر). نتایج متفاوت از نظر تاثیر گرده افشانی به کمک حشرات و باد در کلزا وجود دارد عده ای از پژوهشگران باد را تنها عامل گرده افشانی گلزا می دانند و معتقدند به دلیل خودگشنی بالای این گیاه حتی بدون وجود حشرات عملکرد آن کاهش چندانی پیدا نمی کند و در مقابل نتایج بررسی های زیادی از پژوهشگران حاکی از این است که وجود زنبورها موجب افزایش عملکرد بذر کلزا می گردد. ارقام کلزای اصلاح شده ضمن افزایش مقاومت در مقابل آفات، با داشتن شهد گل بیشتر و با کیفیت بهتر موجب جلب بیشتر زنبوران عسل گردیده و به تبع آن محصول کلزا افزایش می یابد. علاوه بر این قدرت جوانه زنی بذر بوته های گرده افشانی شده توسط حشرات معمولا بیشتر از بذر بوته هایی است که گرده افشانی نشده اند. آنچه از بررسی های صورت گرفته قابل استنباط می باشد این است که ظهور میوه و بذر کوچک و غیر متقارن اغلب اوقات نشانه ای از ناکافی بودن گرده افشانی است. وجود حشرات به ویژه زنبور عسل ضمن اینکه باعث تولید بیشتر بذر در هر غلاف می شود، باعث زود تشکیل شدن بذر نیز می شود که در اثر این عمل، بیشترین فرصت برای رسیدن محصول فراهم و موجب یکنواختی و زود برداشت شدن محصول می گردد.

مضاف بر این که با نگهداری زنبور عسل در مزارع کلزا و فعالیت بالای آنها در جمع آوری شهد گل ها از هر هکتار تا ۱۰۰ کیلوگرم امکان تولید عسل وجود خواهد شد.

جدیدترین‌ها

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید