چهارشنبه 12 بهمن 1401

اثرات پیش گیاه (در کشت کلزا)

- ویژه -spot_img

این گیاه در تراکم ایجاد سایه می کند که از این طریق بر روی کلوخه های خاک اثر می گذارد. البته این اثرات می توانند تغییرات مؤثری در خاک به وجود آورند. در کلزا انتخاب پیش گیاه مناسب مهم است. هر گیاهی بتواند زمین را زودتر برای کشت کلزا تخلیه نماید می تواند برای این گیاه به دلیل در اختیار گذاشتن زمان کافی جهت تهیه زمین، مناسب باشد. در تناوب کلزا، گندم و جو مناسب است.

ریشه های کلزا معمولا در زمین از رشد ریشه علف ها جلوگیری کرده و بر آنها غلبه می کند. در صورتی که در برنامه تناوب به پیش گیاه بیشتر توجه شود(یعنی تهیه زمین و گیاه مناسب) محصول کلزا افزایش پیدا خواهد کرد.

ساختمان ریشه های کلزا باعث فعالیت بهتر کرم ها در زمین نیز می شود. سیستم سوراخ های عمودی ایجاد شده توسط کرم ها باعث روان شدن بهتر آب و نیز گرما در خاک می گردد. معمولا فعالیت کرم ها در خاک با رشد ریشه ها رابطه مستقیم دارد. ضمنا ترکیب رس و هوموس با یکدیگر باعث تثبیت ساختمان کلوخه های خاک نیز می شوند.

دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که ریشه های کلزا در خاک باعث فعالیت بهتر کرم ها می شوند.

در این مورد پوشش قسمت های سبز گیاه و نیز رطوبت به وجود آمده در آب و هوای میکروکلیما در تابستان محیطی مناسب برای کشت کلزا ایجاد می کند که در این صورت در کاشت بعدی فقط زمین به طور سطحی تهیه می شود. بیشتر محققان عقیده دارند که باید به پیش گیاه کلزا بسیار اهمیت دهند.

4 3 اثرات پیش گیاه (در کشت کلزا)

منبع:کتاب کلزا (کاشت، داشت، برداشت)

جدیدترین‌ها

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید