شنبه 12 آذر 1401

آفات کلزا

- ویژه -spot_img

از عوامل محدودکننده کشت گیاه کلزا، آفات کلزا می باشد. با توجه به جدید بودن این گیاه در کشور، آفات خاص اختصاصی بر روي این گیاه مشاهده نشده است ولی آفات مهم دیده شده در دنیا بر روي این گیاه شامل آفات زیر است: سوسک گرده خوار، شته مومی کلم، سفیده کلم، آگروتیس، شب پره گاما، راب و حلزون.

با توجه به افزایش سطح زیر کشت کلزا به خصوص در مناطق جنوبی کشور طی سال های اخیر، این گیاه از سوی آفات مختلفی مورد حمله قرار می گیرد. که ضرورتا می بایست در جهت حفظ کیفیت و کمیت محصول کنترل و مبارزه لازم انجام شود. کلزا از مرحله گیاهچه ای تا رسیدن به رشد کامل مورد حمله طیف وسیعی از آفات قرار می گیرد.

در اوایل فصل زراعی گیاهچه های کلزا توسط لارو برگخوار پروانه به شدت مورد تغذیه واقع می شوند و خسارت می بینند. کشاورزان باید از مرحله 4-5  برگی بطور مرتب از مزرعه سرکشی نمایند تا در مواردی که خسارت شدید باشد نسبت به سمپاشی مزرعه علیه این آفت در زمان مناسب اقدام نمایند. علائم ظاهری آن سوراخ شدن برگها است در صورت رسیدن جمعیت آنها به استانه اقتصادی خسارت می توان از سموم اندوسولفان و فوزالن ۲ در هزار استفاده نمود.

شته مومی کلم از جمله آفات کلزا است که به برگ، ساقه، گل و میوه های در حال رشد کلزا حمله نموده و با مکیدن شیره سلولی، باعث کاهش شدید رشد و ایجاد تغییر شکل می گردد(شکل ۱۸ و ۱۹). این شته در مناطق خشک روی کلزا حالت طغیانی دارد. که در صورت عدم رسیدگی و مبارزه با آنها سبب خسارت زیادی به محصول می شوند. اوج خسارت شته ها با گرم شدن هوا در مراحل گلدهی و میوه دهی می باشد. حذف علف های هرز خانواده شب بو که میزبان شته مومی می باشند، در کاهش جمعیت و کنترل آفت بسیار موثر است. با توجه به اینکه آلودگی از حاشیه مزرعه شروع می شود، در صورت مشاهده کلنی های شته با سمپاش های پشتی می توان نسبت به کنترل موضعی اقدام نمود.

براساس بررسی های به عمل آمده توسط کارشناسان و محققین موسسه تحقیقات گیاهپزشکی سموم، کنفیدور ۱ لیتر در هکتار، متاسیستوکس1.5 لیتر در هکتار، اکاتین ۲ لیتر در هکتار و پریمور اکیلوگرم در هکتار بیشترین کارایی و تأثیر را روی شته مومی کلزا دارند. در صورت انجام مبارزه و حذف کامل آفت، گیاه شروع به رشد مجدد می کند. در کلزا خسارت شته بدلیل عقب انداختن رشد و سبز ماندن گیاه و اشکال در برداشت، از خسارت دیگر گیاهان بیشتر است. در مزارعی که اطراف آن ها زنبور عسل پرورش داده می شود، بهتر است از سیم پریمور استفاده گردد سوسک گرده خوار از دیگر آفات مهم کلزا در مرحله غنچه دهی و گل دهی می باشد. با از بین بردن گلچه ها و تغذیه از گرده گل های کلزا ، گرده افشانی و تشکیل میوه را مختل می کند و باعث کاهش عملکرد دانه می شود. یکی از راه های اصولی مبارزه با سوسک های گرده خوار، به زراعی و رعایت دقیق تاریخ کاشت کلزا می باشد. برای مبارزه شیمیایی با این آفت می توان از سیم های فوزالون (2.5 لیتر در هکتار) و اندوسولفان (3.5 لیتر در هکتار) استفاده کرد. خسارت ناشی از پرندگان در ابتدا و انتهای فصل رشد در بعضی مناطق به ویژه مناطق گرم و معتدل جنوب و شمالی کشور بسیار مشهود است. برای کاهش خسارت، ایجاد صدا، استفاده از مترسک و کاشت به موقع توصیه می شود.

جدیدترین‌ها

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید